U maloj Sali Doma Kulture ,,Jovan Tomić'' u petak 29.marta 2019 godine, povodom dvadeset godina od NATO bombardovanja, održana je tribina pod nazivom ,,Da se ne zaboravi''.
Na tribini su govorili starešine koji su bili članovi borbene posluge, koja je u noći 27.marta 1999. godine oborila američki stelt avion F 117, zastavnik Dragan Matić, operator ručnog praćenja, zastavnik Đorđe Maletić, komandir elektroenergetskog odeljenja, kao i potpukovnik Đorđe S. Aničić, zamenik komandanta 3. raketnog diviziona.
Oni su članovi i osnivači udruženja „Slobodno nebo Srbije“ koje okuplja pripadnike ratne jedinice Trećeg raketnog diviziona PVO, najuspešnije jedinice čuvene u čitavom svetu jer su oborili F 117 nevidljivi avion stelt tehnologije, nakon njega lovac F 16 CG i po svim pokazateljima B-2 strategijski bombarder – najskuplji avion ikad napravljen.
Na tribini koju je organizovala opština Nova Varoš, predstavljen je I ratni dnevnik ,,Smena’’ potpukovnika Đorđa S. Aničića.
Uvodnu reč na tribini održao je komandir elektroenergetskog odeljenja, zastavnik Đorđe Maletić i rekao ,,Pre svega mi je zadovoljtstvo da Vas pozdravim ispred članova borbene posluge trećeg raketnog diviziona.svima su dobro poznati događaji od 24.marta 1999.godine, kada je devetnaest ekonomski vojno najrazvijenih zemalja sveta izvršilo jednu brutalnu zločinačku akciju agresije, na jednu malu ponosnu, suverenu zemlju velikog naroda. U noći 27.marta u 20:42, oborena je udarna igla zločinačke aviacije, avion koji je mnoge rušilačko ubilačke misije izvršio po svetu, počev od Paname,preko Zalivskor rata, Iraka...To je bio avion projektovan da bude udarna igla do 2030.godine’’.
Za vreme NATO agresije svih 78. Dana, potpukovnik Aničić je na uštrb slobodnog vreme vodio zabeleške hronološki, život I rad u jedinici, ko je šta komandovao.Sve je to unosio I zabeležavao u svoju radnu beležnicu(službeni zvanični dokument) , na nagovor svojih kolega sve je to pretočeno u ratni dnevnik ,,Smena’’ koji je izašao u 20.000 primeraka. Dnevnik ,,Smena’’ preveden je I na ruski jezik, a svoju prvu promociju je imao u Ruskom domu u Beogradu. Autentičan ratni dnevnik “SMENA” potpukovnika RV i PVO Đorđa Aničića je izašao iz štampe na desetogodišnjicu NATO-bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije i svojim sadržajem je izazvao polemike i pobudio veliku pažnju čitalaca.
Dnevnik beleži autorova osećanja,razmišljanja,borbene radnje, kao i ličnu tragediju. Oslikanje odnos pretpostavljene komande prema borbenim poslugama, kao i veliki broj pojedinaca u samoj jedinici. Svi događaji i likovi su autentični i prikazani su i slikom i rečju.Jedina jedinica PVO sa tim tipom naoružanja koja je ratovala svih 78 dana NATO-agresije u odbran I Beograda.
,,Sve to kao zamenik komandanta, kao službeno lice beležio sam u službenu radnu beležnicu, I ako se dobro sećam postoji nekih 285 stranica rukom pisanog ratnog dnevnika.Što će u nekom budućem vremenu kad nas više ne bude ovde, što ja volim da kažem kad ne budemo kod kuće, neko će to učiti,izučavati, to če biti istoriski dokument.Knjiga nije suvoparna I taj službeni zapis je pretočen u ratni dnevnik ,,Smena’’ koji je izašao na desetogodišnjicu obaranja’’. – istako je potpukovnik Đorđe S. Aničić, zamenik komandanta 3. raketnog diviziona, koji je I autor pomenutog dnevnika, I dodao ,,Ratni dnevnik živi, zahvaljujući dobrim ljudima koji su finansirali taj projekat’’.
U ime opštine Nova Varoš koja je I bila organizator tribune, gostima I prisutnim građanima zahvali se I predsednik opštine Radosav Vasiljević ,,Lepo Vas je bilo slušati, iskreno Vam se zahvaljujem što ste došli u Novu Varoš, biće prilike da prezentaciju ponovimo, jer je ovo jedna zaista sjajna prezentacija, knjigu ćemo kupiti za našu biblioteku kako bi mogli svi da čitamo’’.
Izvor I foto : Zlatarpress.rs

