Nakon događaja i leta koji je uznemirio mladunce beloglavog supa, zbog čega u mnogi od njih uplašeni upali u jezero, Direktorat civilnog vazduhoplovstva odredio je uslovno zabranjene zone letenja iznad Uvca, Trešnjice i Mileševke, što znači da letenje za civilne vazduhoplove i bespilotne letelice neće biti moguće bez dokumenta izdatog prema propisima o zaštiti prirode, kako se navodi u naredbi koja je objavljena u "Službenom glasniku".
"Odreagovalo se, tako što su dogovorene mere koje su pretočene u ovu naredbu. Osim što su predviđene visina i prečnik kruga letenja ili radijus, predviđeno je da svaki let treba najaviti 30 dana pre nego se realizuje i da je za prelete preko ovih područja potrebno da se dobiju i saglasnosti od institucija koje su relevantne", rekla je direktorica Specijalnog rezervata prirode Uvac, Miljka Dučić.
Kada se može koristiti dron?
Da bi sačuvali mir i siguran let beloglavih supova i njihovih mladunaca u prvom redu, ova naredba se odnosi i na zabranu upotrebe dronova kao bespilotnih letelica. S obzirom da je povećan broj turista koji dronom žele da zabeleže Rezervat Uvac, Direktorat je zbog bezbednosti supova, uzeo u obzir i dronove kao remetilački faktor. Međutim, dron je moguće koristiti ukoliko postoji sva neophodna saglasnost.
"Mi smo gde god je to moglo, usmeno ukazivali preko čuvarske službe, putem telefona ili mejla, da to nije preporuka, da ne bi smeli. Za upotrebu drona neophodna je saglasnost državne institucije, Agencije za bezbednost letenja. Eventualno i oni koji nisu znali kakvo blago kriju Uvački kanjoni, sledeći put će razmisliti kada, na kojoj visini i sa kojim dozvolama mogu to da čine. Naredba je ta koja jasno kaže da se zabranjuje i skreće pažnju, tako da se nadam da smo ovim doprineli da taj vid remećenja mira ptica, pa i kolonije beloglavih supova prvenstveno na Uvcu, Radoinji, Mileševki, Trešnjici bude zaštićen dobrim delom", zaključuje ona, objašnjavajući značaj donete naredbe.
Uslovna zabrana letova odnosi se na to da će letovi moći da se sprovedu uz posebnu dozvolu i mogu se obavljati u vanrednoj situaciji, u svrhu medicinskog prevoza, požara, spasavanja ili ako se koriste za operativne poslove Ministarstva odbrane i Ministarstva unutrašnjih poslova.
T.T.