loader
Beotel net

JEFIMIJA: Održana radionica o limfedemu u Novoj Varoši

 
Savetovalište "Jefimija" osnovano je pre dvadeset godina, a njihov cilj jesu pružanje psihološke podrške obolelim ženama, olakšavanje u procesu lečenja, edukacija u cilju prevencije, podizanje svesti o ovom problemu, kao i poboljšavanje uslova za lečenje pacijentkinja.
 
Predstavmice ovog udruženja su po četvrti put posetile Novu Varoš  i održale još jednu u nizu uspešnu radionicu.
 
Pored pružanja lične pomoći pacijentkinjama, ovo udruženje pruža i savete i podršku njihovim porodicama, a od ove godine njihovom radu na teritoriji novovaroške opštine pružena je i pomoć od strane opštine, jer je do sada sve savete i podršku koje je upućivalo, ovo udruženje sprovodilo potpuno besplatno.
 
"Prva i najvažnija stepenica jesu žene koje već imaju iskustvo raka dojke i mi smo zaista po tome specifične, jer žena u toj fazi zaista najviše veruje svom lekaru s jedne strane i sa druge strane, ženi koja se izlečila. Mi imamo i te faze koje su akutne krize i kada je potrebno pomoći, imamo i psihoterapeutkinju. Vrlo je važno naglasiti da su sve usluge besplatne", rekla je Slavica Simić psiholog savetovališta "Jefimija". 
 
 
 
Radionica koja je održana imala je akcenat na limfedemu, odnosno komplikaciji koja može uslediti nakon operativnog zahteva i pružanje pomoći.
 
"Zbog raka dojke, konkretno odstranjivanjem limfnih žlezda, zbog toga može da se desi da se razvije limfedem na ruci pacijentkinje, to je otok ruke koji nastaje iz raznih razloga, a između ostalog zato što su zračenjem oštećeni limfni putevi, a opet hiruški odstranjene limfne žlezde kroz koje se drenira limfa iz ruke. Radionica je upravo posvećena tome, da pokažemo šta se dešava, šta je limfedem i na koji način mogu da ga preveniraju i aktivnostima koje rade", objašnjava hirurg onkolog, Maja Gulan. 
 
 
Kroz proces pružanja podrške obolelim ženama pristup pomoći je drugačiji u zavisnosti od osobe do osobe, a u našoj sredini je još uvek neslavno zastupljen konzervativizam kada je reč o otvorenom pričanju o bolesti, pa se neretko dešava da žene prilikom razgovora imaju odbojnost, a samim tim i nemaju želju sebi da pomognu.
 
 
 
Značaj mamografije
 
Bitnost u prevenciji kako napominju iz Jefemije ima i svest žena, da se odazovu pregledu dojki jednom godišnje, kako bi se utvrdilo postojanje bolesti u ranoj fazi i pristupilo lečenju.
 
"Važno je da žena ima svest o tome da treba jednom godišnje da pregleda svoje dojke, naročito posle četrdesete godine, jer ranim otkrivanjem možemo da izlečimo rak dojke", napominje Gulan. 
 
One podsećaju da žene kojima je potrebna pomoć redovno nastave da dolaze i posećuju njihove radionice, koje će im kao i do sada pružati svu psihološku i lekarsku podršku prilikom lečenja. 
 
 
 
T.T.

Etno selo Ilić

Dijagnostički centar Dr Lune