loader
Beotel net
kupi

Opština Priboj

Opština Priboj se nalazi u jugozapadnom delu Republike Srbije, na tromeđi Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine (odnosno Republike Srpske). Priboj je smešten u levkastom proširenju Limske kotline koju okružuju planine Pobijenik i Crni Vrh. Grad se naslanja na obale Lima sa obe strane u dužini od oko 5 km. Površina opštine Priboj je 553 km2 . U administrativnom pogledu Priboj je opštinski centar sa 14 mesnih zajednica, 33 naselja i 24 katastarske opštine. Prosečna gustina naseljenosti je 49 stanovnika/km². Opština Priboj ima izrazito planinski karakter – najniža nadmorska visina je 385 m, dok je najviša 1500 m, a pripada starovlaškom delu Srbije.


Opštinu Priboj karakteriše izrazit klimatski geodiverzitet. Na relativno 3 malom prostoru se smenjuju župska, umereno kontinnetalna i subalpska klima. Ovako izrazit klimatski diverzitet je posledica velike raščlanjenosti reljefa i regionalnih vetrova. Srednja letnja temperatura je 18,9 °C, srednja zimska temperatura je 6 °C. Srednja godišnja temperatura u Priboju je 9,3 °C, a na visoravnima oko 7,6 °C. Negativne srednje mesečne temperature u dolini Lima su registrovane samo u januaru (– 0,3 °C) i februaru (– 0,7 °C).


Prema podacima popisa stanovništva iz 2002. godine, opština Priboj je brojila 30.377 stanovnika. Prema poslednjem popisu iz 2011. godine broj stanovnika se smanjio na 27.133 (jako izražena depopulacija stanovništva između dva popisa - 10,7 %). Broj domaćinstava iznosi 9.257. Poljoprivredno stanovništvo čini 45 % od broja ukupnog stanovništva. U poslednja četiri popisna ciklusa prisutan je stalni pad broja stanovnika posebno kada je u pitanju stanovništva u ruralnim sredinama.


Na teritoriji opštine Priboj prema Popisu poljoprivrede iz 2012. godine ima ukupno 3600 poljoprivrednih gazdinstava, a registrovano je ukupno 2906 poljoprivrednih gazdinstava. Smanjenje stanovništva u većini sela i pogoršanje starosne strukture rezultira stagnacijom i padom poljoprivredne proizvodnje. Grane poljoprivrede koje dominiraju i kojima se bavi najveći broj poljoprivrednih gazdinstava su voćarstvo, stočarstvo i povrtarstvo. Kada je reč o poljoprivrednom zemljištu ono se pre svega ogleda u usitnjenosti poseda što, zajedno sa samim reljefom, poskupljuje poljoprivrednu proizvodnju i dovodi u pitanje njenu konkurentnost na tržištu. Osim toga reljef kao i zastarela mehanizacija dosta doprinose otežanoj, neadekvatnoj i nepravilnoj obradi poljoprivrednog zemljišta što se direktno odražava na prinos, što takođe negativno utiče na konkurentnost na 5 tržištu. Zbog svega navedenog merama ovog programa nastoji se da se ovi problemi ublaže i da se raspoloživi poljoprivredni resursi na teritoriji naše opštine što bolje iskoriste.
Izrazito brdsko-planinski reljef, čist vazduh, netaknuta priroda odličan su potencijal za razvoj seoskog turizma, kao i za proizvodnju zdrave hrane.

Foto:kupindo

Ovaj tekst je deo projekta "AGRO INFO"sufinansiran sredstvima grada Priboja za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja                      iz oblasti javnog informisanja u 2017.godini.

Etno selo Ilić

Dijagnostički centar Dr Lune